W związku z pandemią koronawirusa, w gabinecie obowiązują środki ochorny osobistej (maseczki ochronne, dezynfekcja rąk i powierzchni, rękawiczki ochronne). Prosimy o przychodzenie na wyznaczoną godzinę, w miarę możliwości bez osób towarzyszących.
Akupunktura jest metodą wpływu na organizm ludzki, polegająca na wkłuwaniu specjalinych cienkich igieł w konkretnie wyselekcjonwane miejsca. Źródło akupunktury znajduje się w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, z kolei jej historia sięga nawet kilku tysięcy lat. Selekcja punktów, w których aplikuje się poszczególne igły, a także sposób ich nakłucia jest wynikiem wcześniej przeprowadzonej diagnozy, wykorzystującej zasady Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Do głównych mechanizmów działania akupunktury zalicza się:
Światowe Organizacja Zdrowia (World Health Organization WHO) w 2002 roku opublikowała raport, w którym na liście wskazań do akupunktury umieszczono między innymi następujące schorzenia:
Brak jest bezwzględnych przeciwwskazań do stosowania akupunktury. Względne przeciwwskazania obejmują:
Czy mogą występować objawy niepożądane?
Akupunktura jest skuteczną metodą zapobiegania i leczenia wielu różnych jednostek chorobowych. Znajomość anatomii człowieka czyni tę metodą niezwykle bezpieczną. Do najczęstszych objawów niepożądanych zalicza się: krwiak, uczucie zmęczenia, nasilenie objawów, ból przy nakłuciu, senność, zawroty głowy, nudności. Objawy tego typu mogą wystąpić jedynie u 0,3-3% poddanych terapii.
W trakcie pierwszej wizyty terapeuta przeprowadzi z Tobą właściwy wywiad dotyczący Twojej kondycji i stanu zdrowia oraz przeprowadzi badanie pulsu oraz języka. Wykorzystując pozyskaną diagnozę akupunkturzysta dokonuje selekcji najwłaściwszej metody terapii, a także dobiera odpowiednie punkty akupunkturowe, gdzie w następstwie zaaplikuje igły. Pierwsza wizyta łącznie z zabiegiem akupunktury trwa około 60 minut. Na kolejnych wizytach akupunkturzysta powtórnie bada puls oraz dokonuje oględzin języka. Punkty, w których zaaplikowane będą igły mogą być zupełnie inne na kolejnych wizytach.
Okres trwania terapii jest dobierany indywidualnie i może zależeć od bardzo wielu czynników, pośród których jako najistotniejsze znaczenie ma bieżący stan zdrowia pacjenta. Zarówno liczba wizyt jak i ich częstotliwość są kwestią indywidualną, chociaż zazwyczaj wizyty odbywają się raz w tygodniu, a ich liczba spada wraz z poprawą stanu zdrowia pacjenta.
W gabinecie akupunktury Centrum Medyczno-Terapeutycznego Stamina zapewniamy kompleksowe i komfortowe podejście do pacjenta – możesz umówić się na wizytę terapeutyczną z zakresu akupunktury w naszej placówce w Gliwicach. Jeśli chcesz zapisać się na wizytę, zachęcamy do skorzystania z rejestracji online przez widget dostępny na naszej stronie bądź portal Znany Lekarz.
***Wysyłamy raz w miesiącu.