Zapraszamy do punktu pobrań Glivclinic – Gliwice Dworcowa 60

https://centrumstamina.pl/poradnie/fizjoterapia/

Gabinet fizjoterapii – czym się zajmuje fizjoterapeuta?

Głównym celem pracy fizjoterapeuty jest poprawa kondycji psychofizycznej pacjenta, szczególnie poprzez walkę z bólem i ograniczeniami ruchowymi. Fizjoterapeuta zajmuje się diagnostyką funkcjonalną i leczeniem narządu ruchu. Leczenie prowadzone jest za pomocą środków niefarmakologicznych i nieoperacyjnych. Fizjoterapeuta leczy lub nadzoruje leczenie pacjentów z zaburzeniami neuro-mięśniowymi, mięśniowo-szkieletowymi, sercowo-naczyniowymi oraz oddechowymi. Fizjoterapeuta może ściśle współpracować z lekarzami takich specjalizacji jak: ortopedalekarz rehabiliacji medycznejneurolog, bądź również z innymi, gdy zajdzie taka konieczność.

Kiedy należy zgłosić się do fizjoteraputy?

Fizjoterapia to nieodłączna część rehabilitacji, więc warto z niej skorzystać, kiedy chcemy powrócić do zdrowia po chorobie lub urazie. Fizjoterapia wskazana jest przede wszystkim u osób, które odczuwają ból w obrębie kręgosłupa, czy też stawów obwodowych. Wizyta u fizjoterapeuty pozwoli wówczas uniknąć poważnych i długotrwałych skutków zmian w organizmie.

Do fizjoterapeuty można zgłaszać się z następującymi dolegliwościam

  • dolegliwości kręgosłupa i kręgosłupopochodne, dyskopatie, kręgozmyki, niestabilności;
  • ostre zablokowania kręgosłupa i inne dysfunkcje stawów kręgosłupa oraz stawów krzyżowo-biodrowych;
  • bóle głowy pochodzenia kręgosłupowego, szumy uszne, dysfunkcjach stawów skroniowo-żuchwowych;
  • uszkodzenia nerwów obwodowych, promieniowania, rwy, mrowienia oraz drętwienia w rejonie kończyn;
  • bóle i dysfunkcje stawów obwodowych: klatki piersiowej, barków, bioder, łokci, kolan, nadgarstków, stóp, palców;
  • zespoły przeciążeniowe, ciasnoty podbarkowe, zamrożony bark, cieśnie nadgarstka, gangliony, łokcie tenisisty/golfisty, niestabilności oraz nawracające/nawykowe skręcenia stawów kolanowych i skokowych;
  • konflikty panewkowo-udowe (FAI);

Z fizjoterapii można także skorzystać w przypadku urazów takich jak:

  • urazy sportowe;
  • złamania, skręcenia, zwichnięcia, naderwania;
  • świeże skręceń stawów skokowych;

Wczesna rehabilitacja pozwoli zapobiec pogłębianiu się urazu, a nawet go wyeliminować.

Fizjoterapeuta jest w stanie pomóc również w takich sytuacjach jak:

  • przygotowanie do operacji, artroskopii;
  • stany pooperacyjne: kręgosłupa, kończyn, atroskopii, rekonstrukcji więzadeł, ACL, endoprotezowanie, alloplastyka;
  • powrót ruchomości po opatrunku gipsowym, unieruchomieniu.

Jak wygląda typowa wizyta?

Podstawą pracy z Pacjentem – przed docelową terapią – jest przeprowadzenie diagnostyki funkcjonalnej, w której kluczową rolę odgrywa szerokie i możliwie całościowe spojrzenie na działanie organizmu człowieka, zgodne z modelem bio-psycho-socjalnym.

Po zebraniu obszernego wywiadu, badaniu przeprowadzonym w ramach terapii manualnej, analizie dostępnych badań obrazowych i konsultacji lekarskich fizjoterapeuta przystępuje do indywidualnej terapii.

Nadrzędnym celem działań fizjoterapeuty jest możliwie szybki powrót Pacjenta do pełnej aktywności.

W swojej praktyce fizjoterapeuta bardzo ceni współpracę ze specjalistami innych dziedzin. Rozwijając współpracę interdyscyplinarną, stara się, aby prowadzona terapia była kompleksowa.

Fizjoterapia to dla pacjentów najlepsze rozwiązanie w przypadku dochodzenia do zdrowia po zabiegach operacyjnych lub udarze. Będzie również idealnym rozwiązaniem dla Pacjentów po złamaniach, unieruchomionych lub też borykających się z chorobami zwyrodnieniowymi, na przykład stawów. Zabiegi fizjoterapeutyczne oraz właściwie dobrane ćwiczenia będą w tym przypadku uzupełnieniem kompleksowej rehabilitacji.

Celowe jest również podanie od jak dawna utrzymują się objawy, czy ich nasilenie zmienia się w czasie oraz czy wykonano już jakąkolwiek diagnostykę i stosowano leczenie. Jeśli wykonano jakiekolwiek badania diagnostyczne, ich wyniki należy zabrać ze sobą. Uzyskane informacje umożliwią fizjoterapeucie podjęcie decyzji co do dalszego postępowania, koniecznych badań diagnostycznych, wyboru optymalnej metody rehabilitacji.

pracowni fizjoterapii i rehabilitacji Centrum Medyczno-Terapeutycznego Stamina zapewniamy należytą dbałość o pacjenta, pełną analizę dokumentacji medycznej, diagnostykę oraz konsultacje z innymi specjalistami, np. ortopedą. U nas możesz od razu umówić się na konsultację u fizjoterapeuty z Gliwic. W celu zapisania się na wizytę, zachęcamy do skorzystania z rejestracji online przez widget dostępny na naszej stronie bądź portal Znany Lekarz.

Subskrybuj nasz
newsletter

***Wysyłamy raz w miesiącu.